Zniżka oraz rabat na paliwa orlenu

Na jednym tankowaniu zaoszczędzimy „aż” do 15 zł. Niższe ceny za paliwo będzie można uzyskać z aplikacją lojalnościową Orlen VITAY. Nie, to nie jest żart, ani wiadomość ASZdziennika. Prezes PKN Orlen poinformował na Twitterze o wakacyjnych obniżkach cen benzyny i oleju napędowego.

Wielka obniżka paliwa z aplikacją VITAY

Aktualnie ceny paliw w Polsce, pomimo obniżki VAT do 8%, z uwzględnieniem siły nabywczej pieniędzy zarabianych przez Polaków należą do najtańszych jednych z droższych w Europie. Za średnią krajową możemy kupić 831,5 litrów benzyny (dane z lutego 2022) – to niemalże dwukrotnie mniej w stosunku do austriackiego lub irlandzkiego średniego wynagrodzenia pozwalającego na zakup aż 1504,82 lub 1532,55 litrów paliwa typu benzyna. Bez porównania z czołówką europejskiej stawki cen paliw w stosunku do siły nabywczej: Szwajcaria 3260,49 l oraz Luksemburg 2417,64 l.

Należy też zdać sobie sprawę z tego, że niższy VAT nieco „maskuje” prawdziwą cenę paliwa, zwłaszcza dla przedsiębiorców, których to w finalnym rozrachunku często obowiązuje cena netto. Na podstawie luźnych szacunków i przyjęcia ceny w wysokości 5,50 zł brutto obowiązującej przed konfliktem zbrojnym na Ukrainie, paliwo typu diesel kosztowało 4.23 zł netto (VAT 23%) w stosunku do dzisiejszej ceny około 8 zł brutto z VATem o stawce 8% i cenie netto 7.36 zł. Co daje wzrost o prawie 74%!

Przy tak relatywnie wysokich cenach można by oczekiwać prawdziwie skutecznych działań pozwalających zaprzestanie drenażu kieszeni Polaków z wypłat i oszczędności oraz zahamowanie inflacji. Tymczasem Szef Orlenu Daniel Obajtek zapowiedział poprzez Twitter o obniżkach rzędu 30 gr brutto na litrze paliwa.

Wpis prezesa Orlenu informujący o zniżkach dla osób posiadających aplikację VITAY.

W odniesieniu do tego jak ciężko funkcjonuje się w dzisiejszych czasach, topniejących oszczędnościach i pensjach Polaków za sprawą inflacji (oficjalnie Inflacja konsumencka 13,9% w ujęciu rocznym – maj wg GUS), trudnościami przedsiębiorców dotyczącymi podwyżki podatków (bo trudno inaczej nazwać składkę zdrowotną naliczaną procentowo) w polskim ładzie, informacja o obniżce paliwa w kwocie 30 gr / l wydaje się być wręcz groteskowa, zwłaszcza gdy pada w kontekście robienia wszystkiego „by (…) paliwo w Polsce było najtańsze”.

Kalkulując opłacalność oferty rabatowej, trzeba wziąć pod uwagę liczne ograniczenia tejże świetnej promocji dostępnej już od 27 czerwca na stacjach Orlen.

Warunki i zasady promocji Orlenu na zakup paliwa

dostawa paliwa na stację orlen

Sprawdźmy jakich zasad musimy się trzymać aby aktywując kupony z aplikacji mobilnej Orlenu otrzymać zniżkę na paliwo. Jakie są zasady letniej promocji rabatowej oraz kto i w jaki sposób może z niej skorzystać. Regulamin akcji promocyjnej Polskiego Koncernu Naftowego Orlen nakreśla następujące warunki:

Kto może skorzystać?

 • uczestnikiem promocji może być osoba fizyczna posiadająca zdolność do czynności prawnych, która ukończyła 18 lat i jest uczestnikiem programu lojalnościowego VITAY.

Można by więc domniemać więc, że obniżek cen paliw nie skorzystają firmy mające osobowość prawną. Pytaniem jest możliwość odebrania rabatu przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które chciałyby otrzymać fakturę vat na tankowane paliwo. Pomimo niewiadomej w tym temacie, jasne jest, że spore grono przedsiębiorców zostanie wykluczone kolejnymi zapisami w regulaminie, mówiącymi o stosowaniu zapłaty za pomocą kart flotowych.

Kto nie może skorzystać?

 • osoby nieposiadające ważnej karty lub aplikacji VITAY lub okazujące ją po zakończeniu transakcji,
 • osoby płacące jakąkolwiek kartą flotową PKN Orlen lub kartami partnerskimi (UTA, EUROWAG, DKV),
 • osoby, które wyczerpały limit tankowania w promocji.

Jaka jest wysokość rabatów?

 • uczestnikowi przysługuje rabat w wysokości 30 gr / l benzyny lub oleju napędowego,
 • dodatkowo dla osób posiadających Kartę Dużej Rodziny, rabat powiększany jest do 40 gr brutto za litr.

Jak widać więc w warunkach promocji Orlenu, okaziciele Karty Dużej Rodziny mogą liczyć na dodatkową zniżkę – co wpisuje się w kontrowersyjną politykę prorodzinną prowadzaną przez aktualny Rząd.

Jakie paliwo obejmuje promocja?

 • akcja promocyjna dotyczy benzyny oraz oleju napędowego, wykluczone jest paliwo typu LPG.

Nie zamieszczono informacji o liczbie oktanowej paliw, można więc przyjąć, że benzyna PB98 czyli Orlen VERVA 98 i premium diesel VERVA ON oraz paliwa typu EFECTA również będą objęte niższą ceną.

Ile razy można zatankować ze zniżką?

 • rabat można dostać 3 razy w okresie 27 czerwiec 2022 – 31 lipiec 2022.
 • oraz kolejne 3 rabaty w okresie obejmujący 1 sierpień 2022 – 31 sierpień 2022.

Ile litrów paliwa można zatankować z rabatem?

 • maksymalna ilość litrów paliwa w promocyjnej cenie na stacjach PKN Orlen to 50 litrów. Za każdy zatankowany litr powyżej tego limitu zapłacimy wg standardowej ceny.

Na których stacjach można skorzystać z promocji?

 • lista stacji benzynowych na których zrealizujemy kupony znajduje się na stronie VITAY.

Ile można zaoszczędzić tankując na Orlenie?

Znając już uprzednio zaprezentowane założenia regulaminu promocji rabatowej Orlenu, spróbujmy policzyć oszczędności, które możemy poczynić tankując z aktywnym kuponem VITAY. Kalkulacje te są dosyć proste do zrealizowania, więc aby nie przedłużać – przyjmując standardową wersję jaką oferuje letnia promocja: jest to maksymalnie 15 zł podczas jednego tankowania. Oszczędności na paliwie w skali miesięcznej to 45 zł. Mając na uwadze, że akcją objęte są miesiące wakacyjne, więc do ich końca ostatniego dnia sierpnia, możemy zaoszczędzić wyżej wymienioną kwotę dwukrotnie, co daje łącznie 90 zł rabatu na paliwo.

Dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny kwota do zaoszczędzenia będzie nieco wyższa i wynosi odpowiednio 20 zł jednorazowo, 60 zł miesięcznie, tankując po 3 razy przez każdy z dwóch miesięcy wakacji otrzymamy 120 zł.

Kwoty oszczędności nie są oszałamiające, zakładając, że tankujemy 50 litrów paliwa (i nie posiadamy Karty Dużej Rodziny) zaoszczędzimy 15 zł – czyli sumę, której zabraknie na to, żeby kupić np. 2 duże hot dogi na stacji organizatora letniej promocji rabatowej.

Powyższe wyliczenia obejmują jednak maksymalne założenia, można mieć obawę o to, że w praktyce, kwoty rabatów będą jeszcze niższe. Wynika przede wszystkim z tego, że do wielu mniejszych samochodów osobowych jeżdżących po polskich drogach nie wejdzie na raz 50 litrów paliwa, nawet gdy pojedziemy do dystrybutora z „rezerwą ostatniej szansy”.

Zasymulujmy więc zysk użytkowników kilku popularnych w Polsce modeli samochodów:

marka i model autapojemność bakumax kwota oszczędności jednorazowo (bez KDR)
Toyota Yaris III 1.3342 l12,60 zł
Volkswagen Polo V45 l 13,50 zł
Fiat Panda II35 l 10,50 zł

Kalkulacje są przykładowe i zawyżone, uwzględniają pojemność zbiornika paliwa, a nie maksymalną ilość litrów możliwych do zatankowania.

Niższe oszczędności będą praktycznie zdarzały się często z jeszcze jednego, i być może ważniejszego aspektu – tylko ograniczona ilość osób tankuje aż 150 litrów każdego miesiąca.

Odnosząc słowa o robieniu wszystkiego co można by obniżyć ceny paliw w Polsce, do realnych kwot, które można zaoszczędzić dzięki tym staraniom, trudno nie poczuć absurdu hucznego przekazu medialnego mówiącego tych o obniżkach.