Dojazd na przegląd

Do paradoksalnej sytuacji może dojść wtedy gdy chcemy udać się do SKP aby wykonać badanie techniczne, ale termin ważności przeglądu zdążył już upłynąć. Jak można dojechać do stacji kontroli pojazdów samochodem, który nie ma ważnego przeglądu technicznego? Czy jedynym wyjściem jest dojazd na lawecie?

Dojazd do stacji kontroli bez ważnego badania technicznego

Trudny orzech do zgryzienia mają właściciele aut, którzy zapomnieli (lub z jakiś względów zaniechali) dokonać przeglądu przed upływem jego daty ważności. Teraz stoją przed dylematem jak dojechać autem bez ważnego przeglądu do stacji kontroli pojazdów w celu przeprowadzenia badania technicznego.

Badanie techniczne samochodu

Nieaktualny przegląd techniczny samochodu sprawia, że zgodnie z prawem nie możemy poruszać się po drogach publicznych. Nawet wtedy samochodem bez ważnego przeglądu chcemy dojechać tylko do SKP by zrealizować badanie. Nie ma również znaczenia to czy przegląd minął zaledwie kilka dni temu, czy jest nie ważny od dłuższego czasu. Gdy kierowca pomimo tego zdecyduje wyjechać na drogę, popełni tym czynem wykroczenie.

Legalnie na przegląd tylko za pomocą lawety

Brak badania technicznego sprawia, że aby wykonać przegląd zgodnie z literą prawa, powinniśmy przetransportować samochód na stację kontroli jedynie za pomocą lawety. Zgodnie z kodeksem wykroczeń pojazd bez ważnego przeglądu nie jest dopuszczony do ruchu, a więc jazda bez badania oznacza złamanie art. 94. § 2. KW.
Niektórzy pomysłowi kierowcy, którzy chcą zaoszczędzić na kosztach zamówienia lawety mogą pomyśleć o holowaniu auta do SKP na lince. Niestety to rozwiązanie może okazać się nie trafne. Pomimo możliwości różnej interpretacji przepisów, to w rzeczywistości holowany w ten sposób samochód porusza się w ruchu drogowym, a tym samym narusza wspomniany wcześniej artykuł.
Niegdyś popularnym sposobem na to by dojechać na stację bez przeglądu było wyruszenie w trasę na dwa samochody. Pierwszy kierowca powiadamiał drugiego o tym, czy na drodze nie stoi przypadkiem partol policji, a gdy było „czysto”, to wyjeżdżał drugi kierowca autem bez ważnego badania. Oprócz tego, że bezsprzecznie takie działanie jest to niezgodne z prawem, to w dzisiaj również mało skuteczne. Aktualnie patrole drogówki nie polegają jedynie na prowadzeniu kontroli stacjonarnie w wyznaczonych do tego miejscach, ale po drogach porusza się coraz więcej policjantów w nieoznakowanych radiowozach, którzy mogą zatrzymać takiego delikwenta w każdej chwili. Coraz częstsze są również kontrole innych służb – np. Inspekcji Transportu Drogowego – także w dzisiejszych czasach, szanse na to, że ujdzie nam to na sucho diametralnie spadły.

Jazda bez ważnego przeglądu

Konsekwencje za jazdę samochodem bez przeglądu

Jeśli jednak zdecydujemy się jeździć bez przeglądu, musimy liczyć się możliwością ukarania za ten czyn. W 2022 i 2023 roku jazda bez badania technicznego może nas naprawdę sporo kosztować! Po aktualizacji przepisów stawki mandatów za to wykroczenie wzrosły niemalże trzykrotnie. Grzywna za brak przeglądu wynosi nie mniej niż 1500 zł, jej maksymalna wartość może wynieść 5000 zł, a w pewnym przypadku nawet do 30 000 zł.

Kodeks wykroczeń przewiduje bowiem wymiar grzywny w wysokości aż do 30 000 złotych, lecz tak pokaźną sumą zostaniemy ukarani tylko wtedy gdy nie przyjmiemy mandatu, a sprawa trafi do sądu. Przyjmując mandat na miejscu zapłacimy za niego „jedynie” do 5000 zł.

Nie jest to jednak koniec przykrych konsekwencji jakie czekają na osoby poruszające się samochodami z nieważnymi badaniami technicznymi. Co jeszcze grozi za brak przeglądu? Policjant dokonujący kontroli może zatrzymać Dowód Rejestracyjny Pojazdu, a gdy stwierdzi, że auto, którym się poruszamy jest w złym stanie technicznym, nakazać jego holowanie lawetą.

Stacja kontroli pojazdów - diagnosta

Wygląda na to, że według aktualnych przepisów brak ważnego przeglądu może przysporzyć nam wielu kłopotów, w tym także i finansowych. Zdecydowanie warto wykonać przegląd w odpowiednim terminie, lub gdy o tym zapomnimy, dostarczyć samochód do stacji kontroli pojazdów na lawecie.

Brak przeglądu technicznego a ubezpieczenie OC i AC

Podczas jazdy bez ważnego przeglądu może dojść do kolizji lub nawet wypadku drogowego. Czy w sytuacji gdy jechaliśmy autem bez przeglądu ubezpieczenie OC nadal funkcjonuje? Nieważne badanie techniczne pojazdu nie sprawia, że OC przestaje działać. Sprawca zdarzenia drogowego poruszający się samochodem, którego termin badania technicznego upłynął, nadal będzie chroniony od odpowiedzialności cywilnej.

Inaczej ma się ta kwestia w przypadku Ubezpieczenia AC. W przypadku autocasco wszystko zależy od tego co zostało na ten temat zapisane w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Powinniśmy zatem dokładnie przeczytać OWU i sprawdzić czy ubezpieczyciel zawarł tam klauzulę wyłączającą wypłatę odszkodowań, gdy właściciel ma nieważny przegląd techniczny pojazdu.

Co ciekawe, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zawrzeć umowę na polisę w sytuacji gdy ubezpieczane auto nie ma ważnego badania. Trudności mogą pojawić się dopiero w momencie, gdy zwrócimy się o wypłatę odszkodowania.

Obowiązkowy przegląd techniczny samochodu

Warto wiedzieć, że należy wykonywać przegląd samochodu obowiązkowo, każdego roku. Bez względu na rzeczywisty stan techniczny pojazdu. Właściciel samochodu jest odpowiedzialny za coroczne przeprowadzenie terminowego badania niezależnie od tego, czy jego auto faktycznie jest sprawne lub też nie.

Zwolnieni z corocznego obowiązku wykonywania badania technicznego są jedynie kierowcy posiadający nowe auto. Po pierwszym przeglądzie, kolejny wykonuje się dopiero po 5 latach, a odstępstwo od tego, stosuje się jedynie dla nowych samochodów z założoną instalacją LPG. Pojazdy napędzane autogazem powinny mieć wykonywane badanie co 12 miesięcy.

Ceny za wykonanie badania przez diagnostę są regulowane ustawowo i wynoszą: 99 zł w przypadku samochodu osobowego oraz ciężarowego oraz 162 zł za samochód osobowy z LPG. Koszt wykonania przeglądu przyczepy to 79 zł, ciągnika rolniczego oraz motocykla 63 zł. Najmniej, bo 51 zł zapłacą zlecający badania motorowerów.

Od momentu wprowadzenia Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców tradycyjna pieczątką w Dowodzie Rejestracyjnym nie jest już wymagana. Podczas kontroli służb, funkcjonariusze z łatwością sprawdzą datę wykonania badania technicznego w systemie CEPIK – co oznacza, że jazda bez przeglądu jest bez trudu do wykrycia. Dlatego w 2022 r. zdecydowanie warto udać się na przegląd techniczny przed upływem jego końca ważności.

Z wyżej wymienionych powodów, wątpliwy jest sens posiadania auta, które już nie posiada ważnego przeglądu lub też wiemy, że z powodu kiepskiego stanu technicznego nie przejdzie kolejnego badania. Jeżeli mamy taki samochód to zdecydowanie warto rozważyć opcję jego złomowania lub sprzedaży do auto skupu – np. do firmy zajmującej się skupem samochodów w Gliwicach.

Pozbywamy się wtedy kłopotliwego pojazdu, a uzyskane środki możemy przeznaczyć na zakup nowego auta, lub też doinwestowanie drugiego samochodu – jeżeli taki posiadamy.