Zalety i wady najmu długoterminowego

Coraz bardziej popularny najem długoterminowy samochodów może być świetną alternatywą w stosunku do leasingu aut. „Samochód na abonament” dostępny jest nie tylko dla firm, ale również dla osób prywatnych, chociaż to Ci pierwsi zazwyczaj częściej korzystają z tego rozwiązania chcąc optymalizować sobie koszty uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej lub spółki. Jak wygląda opłacalność wynajmu długoterminowego samochodu? Co powinniśmy wiedzieć o tej usłudze?

Zalety wynajmu długoterminowego samochodu

Samochód w wynajmie długoterminowym zwalnia nas od wielu przysparzających ból głowy konieczności! Korzystając z tej formy finansowania samochodu nie dotyczą nas konsekwencje usterek – a wiec koszty napraw i wymian eksploatacyjnych. Samochody używane raczej kojarzą się z regularnymi wizytami u mechanika w celu wymiany zepsutych części zamiennych, ale nie jest to jedynie domeną starych aut. Nowe samochody w wielu wypadkach nie są wolne od awarii, a wręcz mogą przysporzyć pod tym względem bardziej dotkliwych finansowo kłopotów.

Brak napraw - wynajem długoterminowy

Jeśli wybraliśmy wynajem długoterminowy obsługą napraw zajmuje się firma wynajmująca nam auto.

Nie będą dotyczyły nas również kwestie ubezpieczeniowe. W cenie wynajmu wliczone jest również ubezpieczenie OC i AC samochodu. Oprócz braku konieczności opłacania składek, nie musimy się również martwić przedłużaniem tychże polis i pilnowania terminu ich wygaśnięcia.

Korzystanie z usług wynajmu długoterminowego bez wątpliwości jest wygodne! W przeciwieństwie do innych rozwiązań – czyli np. leasingu samochodów nie musimy wpłacać wkładu własnego oraz wykupować samochodu (chociaż możemy to zrobić) po zakończeniu naszego planu abonamentowego. Biorąc pod uwagę powszechne 10, 20 czy 30% wpłaty własnej w leasing, przy samochodach wartych kilkaset tysięcy złotych omijają nas naprawdę spore wydatki z tym związane!

Komu można polecić najem auta na długi termin?

Może to być doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie wolność i prostotę. Brak szczególnych zobowiązań – oprócz rzecz jasna opłaty za wynajem, sprawia, że z wynajmu długoterminowego będą zadowolone osoby ceniące sobie te aspekty właśnie.

Wynajem samochodu na długi termin to także stałe i równe comiesięczne faktury, na których może zależeć wielu przedsiębiorcom. Usługa najmu długoterminowego opodatkowana jest 23 procentową stawką VATu, a dodatkowo wydatki można zaliczyć jako koszt uzyskania przychodu.

Dzięki wyżej wymienionym kwestiom, najem aut jest bardzo lubiany przez firmy i osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, ale jest też całkiem spore grono osób prywatnych zainteresowanych wynajęciem auta na długi termin.

W takim wypadku nie uwzględnimy już kwoty usługi jako koszt, ani nie odliczymy należnego podatku VAT, ale nadal w licznych sytuacjach może być to rozwiązanie atrakcyjne. Zwłaszcza biorąc pod uwagę alternatywne do tego sposoby na korzystanie z nowego lub paruletniego auta – kredyt konsumencki lub kupno samochodu za gotówkę. W jednym i drugim wypadku aktualna sytuacja gospodarcza nie daje pozytywnych rokowań. Niewiadoma dotycząca przyszłych stóp procentowych powiększa ryzyko związane z kredytem, zaś dwucyfrowa inflacja nie zachęca do odkładania nadmiaru gotówki, której również i z wielu innych względów niektórzy konsumenci nie chcą zamrażać w postaci kupna samochodu.