Różne sposoby sprzedaży auta

Przy sprzedaży samochodu najczęściej zależy nam na 3 aspektach – na szybkiej sprzedaży, na atrakcyjnej cenie oraz na tym aby transakcja odbyła się bezproblemowo. Co powinniśmy zrobić żeby tak właśnie się stało? Gdzie możemy dokonać skutecznej i szybkiej sprzedaży auta?

Sprzedaż auta poprzez ogłoszenia

Najbardziej popularnym sposobem na sprzedaż auta jest wystawienie ogłoszenia w internecie. Możemy to zrobić na wielu różnych portalach ogłoszeniowych. Jeśli zdecydujemy się na wystawienie oferty sprzedaży właśnie na jednym z nich, możemy także zobaczyć jakie są konkurencyjne ogłoszenia. Na ich podstawie możemy dokonać wstępnego szacunku ceny w jakiej powinniśmy lokować nasz pojazd. Przy sprzedaży popularnych modeli samochodów z pewnością natkniemy się dziesiątki jak nie setki ogłoszeń dotyczących podobnych aut, co więc zrobić aby potencjalny kupujący zdecydował się skorzystać właśnie z naszej oferty? Jak sprzedać samochód przez ogłoszenie by było to korzystne? Jest na to kilka rozwiązań.

Przygotuj kompletne informacje o samochodzie

Przed wystawieniem ogłoszenie sprzedaży samochodu powinniśmy skompletować wszystkie posiadane przez nas dokumenty dotyczące pojazdu. Oprócz tych formalnych – takich jak Dowód Rejestracyjny i Karta Pojazdu, przydatnymi będą również te dodatkowe. Jeśli posiadamy oryginalną fakturę zakupu samochodu z salonu lub jego instrukcję obsługi oraz prospekty reklamowe, jesteśmy na dobrej drodze, do tego aby być lepszym od innych sprzedających! To z nich często możemy dowiedzieć się o dokładnej wersji danego modelu auta, informacji technicznych (te również znajdują się w Dowodzie Rejestracyjnym), czy danych dotyczących silnika. To ważne, bo aby sprzedać używany samochód musimy czymś wyróżnić się od innych.

Jeśli posiadasz faktury związane z serwisem auta lub jego naprawami – również warto je skompletować. Dzięki temu uwierzytelnimy włożone w auto nakłady finansowe.

Aby nasze ogłoszenie sprzedaży auta było kompletne powinniśmy w nim również zawrzeć kilka informacji, o które będzie pytał potencjalny nabywca:

  • rok produkcji samochodu,
  • stan auta,
  • jego przebieg,
  • kolor nadwozia,
  • rodzaj silnika,
  • rodzaj skrzyni biegów,
  • wyposażenie,
  • wykonane naprawy,
  • historia wypadkowa auta,

Treść ogłoszenia zdecydowanie powinna zawierać te informacje. Dla przyszłego klienta dane dotyczące pojazdu będą kluczowe.

Przygotowanie auta do sprzedaży

Używane auto, zwłaszcza takie, które eksploatujemy na co dzień, na pewno nie wygląda jak żywcem wyjęte katalogów i prospektów reklamowych. W niektórych przypadkach wręcz jest mu do tego stanu bardzo daleko! Powinniśmy to zmienić. Samodzielna sprzedaż auta powinna rozpocząć się od wizyty na myjni samochodowej. Aby móc w pełni oddać stan powłoki lakierniczej auta, musimy je dokładnie umyć. Zarówno z zewnątrz jak i w środku – czyste wnętrze pojazdu to coś co z pewnością doceni nowy właściciel. Samochód nie musi być idealnie czysty, ale warto jest przyłożyć sporo siły i uwagi do tego, aby nasze auto prezentowało się schludnie. Daje to sygnał dla klienta, że o auto dbaliśmy gdy było ono przez nas używane.

Zrób atrakcyjne zdjęcia

Klienci kierują się ładnymi zdjęciami przy wyborze ogłoszenia! Musisz wiedzieć, że jest to nadzwyczaj ważne – aby sprzedać samochód szybko koniecznie powinniśmy zabrać o dobre zdjęcia. Możemy także pokusić się o profesjonalnego fotografa (jeśli samochód, który sprzedajemy przedstawia znaczną wartość), ale w większości sytuacji aparat w smartfonie w zupełności wystarczy.

Zdjęcia sprzedawanego auta
Zdjęcia sprzedawanego samochodu możemy zrobić sami

Zaplanujmy miejsce sesji zdjęciowej samochodu. Przyblokowy, czy co gorsza przysklepowy parking, nie będzie dobrym pomysłem. Poszukajmy ustronnego miejsca, w którym to nasze auto będzie grało pierwsze skrzypce, a tła nie będą wypełniać inne samochody.

Jeśli decydujemy się na robienie zdjęć podczas godzin gdzie świeci ostre słońce, warto jest poszukać odrobiny cienia lub poczekać na złotą godzinę – cenioną przez fotografów porę, podczas której promienie słoneczne są już nisko nad horyzontem.

Sprzedaż samochodu powinna być uczciwa, pamiętajmy więc, że na zdjęciach powinniśmy uchwycić rzeczywisty stan używanego auta. Jeśli samochód ma jakieś ogniska korozji nie ukrywajmy ich. Wręcz przeciwnie, warto je sfotografować z bliska, aby pokazać jak wyglądają. Większość klientów szuka samochodu, który nie będzie idealny, ale takiego, który będzie prawdziwy!

Sprzedaż w komisie lub skupie aut

Nie wszystko zawsze należy robić samodzielnie. Możemy również sprzedać auto stawiając na fachowców, którzy się tym zajmują. Takie rozwiązanie zwalnia nas z wielu przykrych obowiązków, takich jak przygotowanie auta i robienie zdjęć oraz dalsza obsługa ogłoszenia sprzedaży samochodu czy umawianie się z klientami na jazdy testowe. Jest to wygodne, chociaż przeważnie wiąże się z niższą kwotą jaką uzyskamy za pojazd sprzedany tym sposobem. Za to na pewno zaoszczędzimy sporo czasu, jak i środków finansowych, które są wymagane do podjęcia wcześniej opisywanych działań związanych ze sprzedażą używanego auta.

Oddaj auto do komisu

Komisy samochodowe to miejsca, które specjalizują się w pośrednictwie sprzedaży aut używanych. Przeważnie są to dobrze wypromowane firmy – zarówno lokalnie jak i w internecie, dzięki czemu ogłoszenia przez nie prezentowane mają zdecydowanie lepszą widoczność. Potencjalni nabywcy mogą zobaczyć samochód bezpośrednio na placu należącym do komisu, a że w wielu wypadkach zlokalizowane są one przy głównych drogach, zdarzają się osoby, które zdecydują się kupić używany samochód niemalże i przypadkiem.

Postaw na skup aut używanych

Do sprzedaży samochodu w komisie dochodzi w momencie gdy znajdzie się nabywca na auto. Inaczej jest w przypadku auto skupów. Skupy samochodów działają nieco inaczej. Wybierając sprzedaż samochodu poprzez skup aut transakcja finalizowana jest jeszcze tego samego dnia, czasem nawet po paru godzinach! Firmy, które świadczą takie usługi potrafią działać niesamowicie szybko. Zwykle dzwoniąc do skupu aut, już po krótkiej rozmowie telefonicznej można dowiedzieć się prognozowanej ceny za samochód. Jeśli chcemy zaakceptować tą ofertę należy umówić się na oględziny auta oraz jego odbiór.

Różne sposoby aby sprzedać auto

Istnieje wiele sposób na sprzedaż używanego auta. Zastanawiając się nad tym, który z nich wybrać powinniśmy przemyśleć to, na czym na prawdę nam zależy. Jeśli priorytetem ma być wartość samochodu – czyli jego cena sprzedaży, to raczej zdecydujmy się działać własnymi siłami. Sprzedaż poprzez ogłoszenie sprzedaży samochodu wymaga jednak wkładu finansowego, który musimy zainwestować. Za ogłoszenia w popularnych serwisach motoryzacyjnych przyjdzie nam zapłacić około kilkuset złotych, a i oprócz tego musimy być gotowi do poświecenia sporych nakładów własnego czasu do obsługi klienta oraz umawiania się do jazdy testowej przez potencjalnych nabywców.

Potencjalny klient
Przyszli nabywcy pojazdu potrafią być szczegółowi w oględzinach auta

Korzystanie z usług komisów i skupów aut jest z pewnością sporo szybszym kanałem sprzedaży, jednak firmy pośredniczące w handlu samochodami pobierają za to prowizje. Mimo tego, sprzedający często wybierają to rozwiązanie i oddają auto do sprzedaży specjalistom, którzy się tym zajmują. Dzięki temu można w szybki i sprawny sposób pozbyć się wszelkich problemów związanych z autem i jego sprzedażą, jednak trzeba być gotowym do tego, aby móc za to zapłacić.